fbpx
  • Kundcase
  • Blogg
  • Whitepapers
  • Press
  • Partners
  • Nyhetsbrev
  • Events
  • Kontakt
  • Customer Portal
  • Svenska Svenska Svenska sv
  • English English Engelska en
English
Basefarm Menu
  • Molntjänster
    • Publika molntjänster
      • Publika molntjänster
      • Amazon Web Services
      • Microsoft Azure
    • Privata moln
      • Privata moln
      • VMWare
      • IBM Power Cloud
    • Hybrida moln
      • Hybrida moln
    • Cloud management
  • Säkerhetstjänster
    • Skydda
      • DDOS Skydd
      • Web Application Firewall (WAF)
      • Web Application Vulnerability scan
      • Infrastruktur sårbarhetsanalys
    • Hitta
      • Säkerhetscenter
      • DDOS Skydd
      • Intrusion Detection System (IDS)
      • SIEM as a Service
    • Uppfylla
      • PCI DSS
      • Multi Factor Authentication (MFA)
      • Security Operation Center (SOC)
      • Säkerhetsstandarder
    • Åtgärda
      • Information Security
      • Dedikerade kundteam
      • Security Incident Response Team (SIRT)
  • Big Data och AI
    • Data Science
      • Idéinsamling och avgränsning
      • Prediktivt underhåll och avvikelsedetektering
      • Prediktiv analys
      • Rekommendationssystem
      • NLP och textutvinning
      • Datorvision
      • Djupinlärning
    • Data Engineering
      • Big data-applikationer
      • Molninbyggda program
      • Datakonsolidering
      • Machine Learning as a Service
      • IoT och Industrie 4.0 – End-2-End
  • Om oss
    • Orange köper Basefarm
    • ISO certificates
    • GDPR Compliance Statement
    • Hållbarhet
    • Värderingar
    • Mission & Vision
  • Sök
  • Menu Menu

Nacka Kommun bäst på digitalisering

Med en tydlig vision för den digitala invånaren väljer Nacka kommun olika driftpartners för att möjliggöra kommande tillväxt.

Läs pressmeddelandet om när Nacka Kommun valde oss på Basefarm här.

Nacka kommun är en av Sveriges största tillväxtkommuner, där antalet invånare inom 15 år kommer att dubbleras, från 100 000 till 200 000 invånare. Med en så stor tillväxt framför sig ökar också kraven på välfungerande kommunal service, där IT ses som en stor möjliggörare och avgörande i expansionen. Nacka Kommun har därför en tydlig vision och digitaliseringsagenda, där målet är att ligga i topp som en av landets tio ledande kommuner inom digitalisering. Med ett sådant tydligt mål vågar Nacka Kommun utmana leverantörer och väljer nya vägar, däribland en ny upphandling med multisourcing-strategi.

IT-stöd som möjliggör expansion
Mats Bohman, administrativ direktör, tillsammans med kommunens digitaliseringschef, Lotta Nordström, är arkitekterna bakom kommunens nya multisourcingavtal.

Mats Bohman förklarar: ”Vi har en vision: öppenhet, mångfald och att vara bäst på att vara kommun. För det behövs riktigt bra stödfunktioner där IT-stödet är mycket viktigt. Inom mindre än ett årtionde har vi tunnelbana hit och därmed smidigare kollektivtrafik, som snabbat på bostadsbyggandet rejält. I takt med den ökade inflyttningen ökar också behovet av kommunal välfärdsservice, där de bakomliggande IT-funktionerna är helt avgörande för att den kommunala verksamheten ska fungera”.

Innovation som drivkraft
Nacka Kommun har fram till idag haft två stora leverantörer för IT-drift. Med det upplägget upplevde kommunen att de blev inlåsta och att det bromsade dem från att vara flexibla och innovativa. Därför blev den viktigaste frågan när de skulle göra sin upphandling ”Hur får vi in innovation och förbättring när vi köper en tjänst, utan att det hela tiden ska upphandlas och betalas för nya tjänster?”.

Nacka Kommuns anbudsförfrågan föregicks av en förstudie och en marknadsundersökning, som bekräftade kommunens antagande att multisourcing var rätt väg att gå. Med en multisourcingstrategi kan man som beställare välja de bästa leverantörerna för respektive område, så som klient, nätverk och IT-drift. Stadsledningen la ungefär två års tid på att utvärdera hur Nacka kommun lämpligast skulle designa den långsiktiga lösningen.

”Vi har också låtit dialogen med potentiella leverantörer ta den tid som behövdes. Jag tror att många hastar igenom beslut för snabbt. Dela istället med dig av dina önskemål och ta del av leverantörernas kunskap. Det handlar det i mångt och mycket om att få till en god samverkan mellan kommun och leverantör”.

Samverkan och tydlig uppföljning för att lyckas
Innan anbudsförfarandet gjordes även en undersökning som visade på att kommunens största utmaning med multisourcingstrategin är förmågan att följa upp, styra leveransen och framförallt vara en god beställare. Med flera leverantörer som tillsamman ska bidra ökar kraven på att Nacka kommun att styra dem, både för att de var för sig ska leverera men också i samverkan med andra ha rätt förutsättningar för att leverera det som avtalats.

Kommunen kommer även att ha ett samverkansprojekt med Handelshögskolan i syfte att följa upp konsekvenserna och utfallet av deras val av strategi kring upphandlingen. Det två år långa projektet kommer att mäta effekterna på kommunens innovation, flexibilitet och effektivitet. Nacka kommun kommer dessutom att ta in extern leverantör som följer processen och gör löpande utvärderingar.

Fem leverantörer
Kommunen har genomfört upphandlingen i olika delar. Slutligen valde kommunen fem olika leverantörer, där Basefarm kommer att drifta de centrala och samhällskritiska IT- och verksamhetssystemen.

”Basefarm upplever jag som en mycket kompetent och profilerad leverantör på just att drifta affärskritiska system, genom att se till att de fungerar och att sätta upp dem på bästa möjliga sätt. De kan sin basaffär och försöker inte vara en helhetsleverantör. De är nischade vilket ger dem spetskompetens och det var vad vi efterfrågade. Basefarm vann anbudet för att de sammantaget har bäst kvalitet till bäst pris”.

Gör hemläxan innan upphandlingen
Mats Bohmans viktigaste tips till andra kommuner är att se till att skaffa sig en tydlig bild av hur leverantörsmarknaden ser ut och hur den kan matcha kommunens behov. ”Ta dialog tidigt, för leverantörerna har bra koll på vad som händer inom IT.” Hemläxan bör göras innan upphandlingen, så att man vet exakt vad det är man ska upphandla. ”Ställ många förutsättningslösa frågor som indikerar om ni är på rätt spår i sättet att tänka inför upphandlingen. Sedan, när det blir skarpt läge och ni väl går in i upphandlingen, är allt förstås sekretessbelagt”.

Lotta Nordström, digitaliseringschef Nacka kommun berättar om multisourcingstrategin:
”Idag erbjuder inte Nacka kommun tillräckligt många av sina tjänster digitalt och det kommer vi att ändra på. Sverige har ett starkt kommunalt självstyre, men det ligger en del tunga ”arv” i gamla 1:a generationens IT-avtal, vilket bidrar till att Sverige har tappat fart jämfört med övriga Europa när det gäller digitalisering. Vi i Nacka kommun är gärna involverade i att öka digitaliseringstempot. Vi vill inte ha leverantörer som sitter på gamla investeringar som vi sedan ska hjälpa till att bekosta. Nu är vi i 2:a generationens IT-avtal (outsourcing), där vi ser att ”leverantörsstyrning” i kommunerna är en stark trend. Projektledare, kundansvariga med flera är numera anställda i kommunen och kan föra rätt dialog med rätt leverantör. Vi spar pengar även om vi behöver fler anställda och fler interna resurser eftersom det ger oss kortare ledtider och minskar trögheten i systemet.”

Lotta fortsätter: ”Istället för att ha en aktör som ”kan lite om allt” kommer vi nu att samarbeta med företag som är experter inom sitt respektive område. Den här gången är vi mer mogna som kunder och vi vet mycket mer om hur vi vill ha det. Vi är fullt medvetna om att när vi nu går in i detta, så måste vi vara väldigt duktiga på leverantörsstyrning- och uppföljning!”

Vi har sökt svar på frågan om vad den optimala driftsformen är. Är det molntjänster, hostad hos leverantören, är det hybrida moln och så vidare? IT idag ser så annorlunda ut än IT igår och jag vill säkerställa att vi hela tiden har en kostnadseffektiv och framtidssäkrad drift. Basefarm fattade direkt vad vi frågade efter. De har tydligt fokus på teknisk kvalitet och en väldigt stark förståelse för multisourcing och deras roll i helheten, vilken innefattar slutkunden, d.v.s. kommunens medarbetare, medborgare och näringsidkare. De kommer att drifta alla centrala system som är verksamhetsnära för kommunens tusentals medarbetare.

Proaktivitet var avgörande
Basefarm kommer att ha hand om driften av Nacka Kommuns samhällskritiska verksamhetssystem som inkluderar över hundra applikationer och databaser. Att dessa fungerar väl är en förutsättning för att kommunens anställda ska ha tillgång till sina system samt att invånare och företag når kommunens digitala tjänster. April 2017 ska systemen vara i full produktion.

Nacka kommun hade önskemålet om att bli utmanade, något som passar väl ihop med Basefarms sätt att arbeta. Basefarms kundteam jobbar proaktivt i syfte att gå utanför normen och utmana sina kunders synsätt i allt från teknikval, licensiering, processer, test & utveckling, driftsättning m.m.

Med detta förhållningssätt hittar beställare och Basefarm tillsammans nya innovativa lösningar som leder till konkreta verksamhetsresultat, såsom kostnadsbesparingar, ökad stabilitet i applikationen, bättre svarstider och även skapandet av nya tjänster. Det skapar ett stort förtroendekapital och det är detta förhållningssätt som gör Basefarm unikt.

7 tips till andra kommuner

  • Gör er hemläxa så ni vet vad det är ni ska upphandla.
  • Skaffa en bild av hur marknaden ser ut. Ha noggranna dialoger med möjliga leverantörer.
  • Fundera över vilka delar av er totala IT-leverans som verkligen lämpar sig att outsourca och vilka delar som ni själva kan och vill klara av att göra själva.
  • Låt processen ta den tid som är nödvändig.
  • Klargör hur ni får högst flexibilitet in i ett långt avtal.
  • Förväntar ni er innovation? Hur får ni i så fall in det i avtalen? Eller är det inte effektivt att innovationsförväntningarna är avtalade i ett standardiserat sourcingavtal?
  • Fråga er; vad är den optimala drifttjänsten som samtidigt är mest kostnadseffektiv?

BOKA HOW TO CLOUD WORKSHOP

Utmana din arkitektur
– i vilket stadium du än befinner dig

Basefarms uppmaning är alltså att utmana den befintliga arkitekturen genom en ”second opinion”. Det blir exempelvis aktuellt så fort en större förändring är på gång – då den befintliga lösningen inte kommer hålla i längden, eller då du av andra skäl inte är nöjd med den. Oavsett hur långt du har kommit i utvecklingen mot molnet är Basefarms cloud workshops givande – så länge du som deltar vill uppnå förändring:

Kundsupport 24/7/365

Som kund kan du vid incidenter kontakta oss när som helst:

+46 850 11 26 00
Customer Portal

Förfrågningar

Är du intresserad av att veta mer om våra tjänster?

Håkan Palmbäck
Head of Business development and Lead generation

hakan.palmback@basefarm.com
+46 735 26 00 45

Välkommen

Adress: Sveavägen 159, 113 46 Stockholm
Telefon:+46 850 11 26 00

Press

Sara Murby Forste
Country Manager / VD

sara.murbyforste@basefarm.com
+46 735 260 002

Karriär

Vill du bli en av oss?

Stuart Ruddock
Talent acquisition manager

stuart.ruddock@basefarm.com
+46 735 192 442

Socialt

Följ oss:

      

Read our Privacy Policy l Read our GDPR compliance statement
© Copyright - Basefarm
© Copyright - Basefarm
Nacka Kommun väljer Basefarm Amazon Web Services Per om IT-affärer

Vi använder cookies på vår webbplats för att förbättra din användarupplevelse. När du klickar på någon länk på denna sida ger du ditt samtycke för oss att använda cookies.

OKLäs mer

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, you cannot refuse them without impacting how our site functions. You can block or delete them by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website.

Google Analytics Cookies

These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.

If you do not want that we track your visist to our site you can disable tracking in your browser here:

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Cookie policy Basefarm

COOKIE POLICY BASEFARM

1. COOKIES
1.1 What are cookies?

By using the website you consent to that Basefarm stores cookies on your computer. Cookies are small text files that are placed on your computer while you are browsing a website.

1.2 Basefarm’s use of cookies

Basefarm uses cookies to facilitate your use of our website. This includes using the information collected by the cookies to confirm your login and to remember personalised details and to facilitate the availability of the services on the website.

Cookies are also used to collect information on how the website is used. In addition, with our cooperation partners we collect anonymous information of which browsers that visit the website to show relevant advertising (interest based advertising).

1.3 Manage your cookies

Most browsers are set up to automatically accept cookies. By changing your browser’s settings you can choose between accepting cookies, receiving information when a cookie is placed, or blocking cookies. The way to manage cookies may differ between browsers, but normally the menu is reached through tools or alternatives. If you decide to block Basefarm’s cookies, this may limit the functionality of the website.

You can find more information about cookies and how to delete or block cookies on the website www.allaboutcookies.org.

1.4 More detailed information

Cookie Cookie used and domain Typ of Cookie What does it do? How long is the cookie saved?
 

SESSxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

basefarm.com

Session cookie The cookie is used to keep information (not password) about the site editors (Basefarm marketing department) The cookie is deleted after each session.

Google Analytics

[_utma, _utmb, _utmc, _utmz, _ga][Google domain] Link Link Link
Pardot

Pardot, visitor_id128211, lpv128211

pi.pardot.com

Third party cookie Link The cookie is deleted after each session.
ProspectEye

pe99dd216ea3

tr.prospecteye.com

Third party cookie Link 10 months
Privacy policy Basefarm

1. Introduction
Basefarm is committed to protect and respect your privacy. With this privacy policy Basefarm describes how it ensures that your personal data and other data is processed in accordance with applicable data protection laws and cookie legislation.

2. Data controller
Basefarm AS, reg. no. 982 211 743, Nydalen Allé 37a, 0484 Oslo, Norway, is the data controller in relation to personal data being processed on the Norwegian and English versions of the website.
Basefarm AB, reg. no. 556638-0639, Sveavägen 159, 113 46 Stockholm, Sweden, is the data controller in relation to personal data being processed on the Swedish version of the website.
Basefarm BV reg. no. [•], Beechavenue 106, 1119 PP Schiphol-Rijk, Netherlands, is the data controller in relation to personal data being processed on the Dutch version of the website.
The aforementioned Basefarm entities are collectively referred to as “Basefarm” in the following. You will find Basefarm’s contact information under section 10.

3. When does basefarm collect personal data?
When you or your employer sets up an account or signs up for Basefarm’s newsletter;
When you apply for a job at Basefarm or otherwise send a job application to Basefarm;
In the event you turn to Basefarm with inquiries or requests via e-mail or telephone; and
If you have accepted the use of cookies, Basefarm may also collect your IP address. For more information about Basefarm’s use of cookies, please see section 12.

4. What data may Basefarm collect?
The personal data Basefarm may collect includes information about your name and contact details such as address, telephone number and e-mail address, company and any other information you provide. If you apply for a job at Basefarm, Basefarm will process your CV as well as any other information you attach with your application.

5. How does Basefarm process personal data?
The personal data collected by Basefarm is used to manage customer relations, assess potential employees and assist customers and website visitors with any requests or inquiries made on the website. The information may also be used for monitoring and development of Basefarm’s business and website, for example by analyzing statistics of website visitors, and to protect Basefarm’s rights.
If you apply for a job, Basefarm only uses your personal data for the purposes for which you provided the information. However, Basefarm may save interesting applications even after the recruitment period is over. Such applications may also be transferred to other entities within the Basefarm group.

6. To whom may Basefarm disclose the information?
Basefarm will not sell, lease or otherwise transfer any personal data collected to a third party. Basefarm may however transfer the personal data to other companies within the Basefarm group or to business partners if it is necessary to fulfil its obligations towards you.
Personal data may be disclosed if it is necessary to:
a) Comply with applicable law, regulation or similar or to comply with a legal process, request or order from an executive authority;
b) Defend Basefarm’s legal interests; or to
c) Detect, prevent, or otherwise avoid fraud, security breaches or technical issues.

7. Links to external websites
Basefarm’s website may contain links to third-party websites. Basefarm is not responsible for the processing of your personal data on such websites.

8. Amendments
If this policy is amended, Basefarm will publish the amended policy at www.basefarm.com with information about when the amendments will enter into force. If Basefarm carry out any significant changes to the policy, Basefarm may choose to inform by e-mail or by publishing a message on the website.

9. The right to information and recifications
You have the right to require information about what personal data Basefarm is processing about you and for what purposes. You are also entitled to have any incomplete or inaccurate data rectified, erased or blocked. Please see the contact information in section 10 should you have any questions about how Basefarm processes your personal data.

10. Basefarm’s contact information
If you have any questions relating to Basefarm’s processing of personal data, or if you want to invoke your right to access data, please contact relevant Basefarm entity on the address set out below:
Norway/Global:
Basefarm AS
PO Box 4488
Nydalen
0403 Oslo
Sweden:
Basefarm AB
Sveavägen 159
113 46 Stockholm
Netherlands:
Basefarm BV
Beechavenue 106
1119 PP Schiphol-Rijk

11. Security measures
Basefarm has taken the organizational and technical security measures required to protect personal data against unauthorized access, modification and deletion.

Preferens

Keep in touch with us - we’re aware that your inbox is a sacred place, and we’ve, built this page to put you in control.

With your email registration you are accepting that Basefarm is storing your personal data information and is using it to administrate your registration. We would like to send you personal emails with company news, content, invitation to events, webinars, reports, offerings, product and service information. Please check the boxes below what kind of personal information you would like to receive from us.

I am hereby giving consent that Basefarm is sending me emails on following topics:

Accept settingsHide notification only
Scroll to top